Yeteneği tutmak için esnek olmak gerekiyor

Lee Hecht Harrison (LHH), dünyanın önde gelen İK çözümleri ortağı Adecco Group şirketlerinden biri. Bünyesinde 4 binden fazla çalışan ve profesyonel koç bulunan şirket, toplam 66 ülkede her yıl 12 binden fazla kuruluşla 500 binin üzerinde çalışana hizmet veriyor. Kritik iş gücü girişimlerinin karmaşıklığını ve dönüşümün zorluklarını yönetme konusunda öne çıkıyor, kariyer geçişi (outplacement) hizmetinde de lider konumda bulunuyor. Şirketler çeşitli nedenlerden ötürü işten çıkarmak istedikleri çalışanları için LHH’den kariyer geçişi hizmeti alıyor. İşten çıkarılan ve ayrılan çalışanların bir sonraki işlerini bulma sürecinde kariyer danışmanlığı, iş fırsatlarının taranması, kişisel imajlarının oluşturulması, becerilerinin geliştirilmesi, mülakat eğitimleri gibi konularda danışmanlık verdiklerini belirten LHH iCEO Avrupa Başkanı Christophe Touton, iCEO hizmeti ile bu danışmanlığı sadece C Seviye için kendileriyle benzer iş geçmişlerine sahip stratejik danışmanlar aracılığıyla verdiklerini söylüyor.

YÖNETİCİNİN YENİ ROLÜ
Christophe Touton, iCEO (International Center for Executive Options) uygulamasıyla yöneticilere yeni bir kariyer yolu açtıklarını söylüyor. 45-55 yaş grubu yöneticiler için farklı seçenekleri göz önünde bulundurduklarını belirten Touton, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Bu belki gece gündüz çalışan operatif bir rol değil ama daha çok danışmanlık, koçluk, mentorluk gibi portföy tipi kariyer dediğimiz türden bir rol olabiliyor. Bu da çalışma ilişkilerinde pek çok yeniliğe yol açıyor ve şirkete, müşteriye, tedarikçiye katkıda bulunmaya devam etmelerini sağlıyor. Yöneticilere ve kuruluşlara bu hizmeti, yönetici değerlendirmesi ve yönetici mentorluğu gibi çoklu araç ve yaklaşımlar kullanarak veriyoruz. Yöneticinin kutunun dışına bakmasını sağlayarak keyif alacağı ve grubun tüm dönüşümüne katkıda bulunacağı bir sonraki kariyerine sahip olması adına yardımcı oluyoruz.”

Pandemiyle birlikte iş dünyası önemli bir dönüşüm geçirmeye başladı. İçinde bulunduğumuz dönemde şirketlerin, gelecekte başarılı olmak için iş gücünü yeniden değerlendirdiğini belirten Touton, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Bu da liderlik tarzını, yetkinlik modelini ve hangi tür becerilere ihtiyaç duyduklarını yeniden düşünmek anlamına geliyor. Özellikle Amerika ve Avrupa’da yaşanan büyük yetenek savaşları nedeniyle şirketler artık mevcut iş gücünün becerilerini geliştirmek ve yeni beceriler kazandırmak için dışarıdan alım yapmak yerine bu konuya daha fazla önem veriyor ve yatırım yapıyor. Şu anda otomotiv sektörünün lider şirketlerinden olan bir müşterimizin global olarak 20 bin mühendisinin becerilerini geliştirmesine destek oluyoruz.”

Touton’a göre yeteneği cezbetmek ve elde tutmak için de şirketlerin esnek olması gerekiyor. Çalışma saatlerinin değil şirket ve müşteriler için yaratılan değerin ölçülmesi gerektiğini ifade eden yönetici, son dönemde liderlik ve yönetim konularında dikkat çeken değişimleri de şöyle paylaşıyor:

“Liderlikte daha fazla empati, duyarlılık ve özgünlük öne çıkıyor. Yapılan çalışmalara göre önümüzdeki beş yıl içinde yapılacak işlerin yüzde 70’i bugün mevcut değil. Bu da çalışanlar ve şirketler için bu dönüşümde ustalaşma konusunda çok fazla çeviklik ve uyum sağlama kabiliyeti anlamına geliyor. Şu anda pek çok şirketin, yönetici koçluğuna bireysel koçluğa ve mentorluğa yatırım yapmak istediğini görüyoruz. Daha önce sadece üst düzey yönetim ekibine sunulan koçluk ve mentorluk imkanı artık yöneticilere ya da ilk kez yönetici olacaklara sunuluyor. Çünkü yöneticiler organizasyonun geri kalanıyla bağlantı kurmanın merkezinde yer alıyor.”

LHH ICEO, görevdeki ve kariyer geçişi sürecindeki üst düzey liderler için kişiye özel kariyer danışmanlığı hizmetleri sunan tek global butik uygulamadır. LHH’nin üst düzey liderlerinizin geçiş sürecini nasıl destekleyebileceğini öğrenmek için bizimle iletişime geçin.

Source: CapitalMagazine

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.